Dumbwaiter Elevator History

Dumbwaiter Elevator History

Servis asansörü ( monşarj ) nedir?

Monşarj, dilimize Fransızcadan “monte-charge” kelimesinden devşirilmiş ; anlamı servis asansörüdür. Servis asansörleri mutfaklarda, restoranlarda yiyecek getirmek ve kirli bulaşıkları geri götürmek için kullanılan küçük bir asansör (çoğunlukla bel yüksekliğinde, tezgah hizasındadır.) – hemen hemen her otel, kafe ve restoranda gizli ve vazgeçilmez bir üründür. Bu zor aşınan küçük servis asansörleri katlar arasında insanları değil malzemeleri taşımak için tasarlanmıştır.

Servis asansörü geçmişi

Bu kaldırma cihazı binlerce yıldır kullanılmaktadır. Kaydedilen ilk kullanım, Romalılar çağında yaklaşık MÖ 200 yılına kadar uzanıyor. Bir mimar, malların hareketine izin vermek için bir servis asansörü kurmayı tarif etmiştir

Neden buna servis asansörü deniyor?

Görevli veya hizmetliler tarafından servis asansörü kullanılarak yemek ve yemekleri üst kattaki yemek odasına götürür ve mutfaktan restorana giderken tekrar aşağı iner, böylece gürültü ve yemek kokusunun müşterilerden izole edilmesini sağlardı. Terimin kökenleri, basitçe bu asansörün kendi sessiz garsonunuza sahip olmanın bir yolu olması, görülmemesi ve duyulmamasıdır.

Bir servis asansörü insanları taşıyabilir mi?

Kesinlikle hayır. Bu küçük asansörler yalnızca eşya taşımak için tasarlanmıştır.

Popülerliği devam ediyor …

21. yüzyılda, servis asansörü popüler ve çoğu modern, şık otel, restoran, kulüp ve barlarda – hala sessiz ve görünmeyen bir ‘garson’ olarak tanımlanıyor. Güvenilir bir iş gücü haline geldi ve birden fazla katta düzenlenmiş catering işletmeleri için vazgeçilmez.

Monşarj Asansör

AmadaTECH olarak imalatını yaptığımız servis asansörlerini geliştirmiş bulunmaktayız. hijyenik şartlara göre ürün tasarımı, hazır kuyu sistemli kaynaksız çelik konstrüksiyon çift girişli, çapraz giriş, üç yönden giriş seçenekleri, sesli anons sistemi, kabin kapısı ve güvenlik kilitlerinin yanı sıra, istenilen kattan başka kata gönderme ve çağırma,220 V elektrik ile çalışma, VVVF hız kontrol ünitesi gibi özellikler ve seçenekler eklenmiştir.

Özel Projelere İmza Atıyoruz

Servis asansörü
TEMPOİNT – Gül İnşaat Proje A.Ş – NATA Holding / Sultangazi – İstanbul

Hastane Projelerinde yer alan 13 durak / 42 Metre Seyir
Türkiye’de ilk yüksek katlı servis asansör projesi
AmadaTECH Asansör FARKI İle

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Telif Hakları AmadaTECH Asansöre Aittir.