Asansör Tarihi

Asansör Tarihi

Zamanın başlangıcından beri insanlar , malların ve insan yolcuların bir araziden diğerine daha verimli taşınmasının yolunu aradılar . Bir asansörün ilk yazılı raporu, MÖ 1. yüzyılda Romalı mimar Vitruvius’un Yunan matematikçi ve mucit Arşimet’ten bahsetmesiyle geldi. ilk asansörünü M.Ö. 235 civarında inşa etti. Bundan önce bile, birkaç eski uygarlığın asansör kullandığına dair bazı şüpheler var. Arkeologlar, birkaç antik kalıntıda asansör taşımacılığı için kullanılabilecek şaftlar buldular. 1. yüzyıldan beri insan, hayvan ve su gücüyle çalışan asansörler Roma İmparatorluğu’nda yaygın olarak kullanılmaya başlandı, en ünlüsü asansör platformunun gladyatörleri ve vahşi hayvanları arena seviyesine taşıdığı Roma Kolezyumunda.

Orta Çağ boyunca birçok dağ manastırı, insanları ve eşyaları yüksek ve tenha duvarlarına taşımak için küçük “sepet” asansörler kullandılar. Tek giriş noktası asansörle bunlara kara erişimi olmayan manastırlar inşa edildi. 1793’te Rus tamirci ve mucit, vidalı mekanizmaları kullanarak kabinini kaldıran ilk asansörü yarattı. Asansörleri iki Rus kraliyet sarayına Saint Petersburg ve Moskova’ya ve otuz yıl sonra Londra’da kuruldu.

Asansör teknolojisindeki devrim , hidrolik ve elektriğin icat edilmesiyle başladı. Hidrolik asansörler en çok yük mallarını küçük dikey mesafelerde taşımak için kullanıldı. Su pompasının, yük bölmesini yukarı doğru iten ana pistonun basıncını artırdığı prensibiyle çalıştılar. Bu çözüm yüksek binalar için pratik değildi ve kısa süre sonra 1850’de (New York Henry Waterman tarafından icat edildi) çoklu kasnaklı halatlı asansörle değiştirildi.

19. yüzyılın sonlarına doğru asansörlerle elektrik kullanımına ilişkin bazı önemli keşifler yapıldı. Alman mucit Werner von Siemens, 1880’de ilk elektrikli asansörü inşa etti ve birkaç yıl önce JW Meaker, asansör kapılarının güvenli bir şekilde açılması ve kapatılması için bir yöntemin patentini aldı.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (2)

  • Javaburn

    Thank you for sharing with us, I conceive this website really stands out : D.

    21 Mayıs 2024 , 06:51
  • Fitspresso

    I will right away snatch your rss as I can’t to find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please permit me understand in order that I may subscribe. Thanks.

    23 Mayıs 2024 , 03:44

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Telif Hakları AmadaTECH Asansöre Aittir.